Kyusho - Dim mak - Vitální body - Chomutov
.
Dnes je: úterý - 24. listopad 2020

Aktuality


Žádná aktualita....
» úvodní strana » O Kyusho

O Kyusho

Kyusho - jitsu

Proč si vybrat kyushojitsu?

Kyushojitsu je způsob, jak útočit na nervový systém útočníka, tak abychom získali výhodu v boji, zmírnili případný útok, dostali útočníka pod kontrolu nebo ho přímo vyřadili z boje. Nervový systém je napaden určitým způsobem, úhel a směr úderu či tlaku jsou nejdůležitější věcí v Kyusho.

Dalším důležitým faktorem je způsob stimulace onoho konkrétního bodu. Některé body se stimulují tlakem, některé úderem, některé tzv. „drbáním“, některé kombinací výše zmíněných. Důležitá je znalost konkrétních akupunkturních (vitálních) bodů.

Není to systém, který se naučíte za týden. Kyusho musíte studovat a trénovat jako každé jiné bojové umění. Přesto si myslím, že se dají základy postihnout v poměrně krátkou dobu. Nestačí jen znát tlakové body, ale je důležité učit se zasáhnout tento bod i při pohybu útočníka, abyste hravě dokázali zasáhnout pohyblivý cíl. Rozhoduje i Váš bojový systém. Pokud máte nějaké zkušenosti z jiných bojových umění, je to jen Vaší výhodou. Kyusho se pro Vás stane nadstavbovým studiem. My všichni se stále učíme.

V kyusho se používají vitální body k našemu prospěchu nejen v boji, ale i v osobním životě. Jednotlivé akupunkturní body mají i řadu jiných funkcí než je bojová aplikace. S použitím tlakových bodů se dají např. odstraňovat různé subjektivní zdravotní potíže.

Kyusho se hodí do každého stylu bojového umění. Nemusíte rapidně měnit Váš zažitý systém boje, abyste mohli používat kyusho. Vaše bojové umění získá nový rozměr.

Mějte na paměti, že každý jedinec je jiný, ale reakce člověka na zasažený vitální bod je v podstatě stejná.

 

Druhy bolesti, které jsou následkem působení na vitální body

Bolest lze rozdělit dvěma způsoby, rychlé bolesti a pomalé bolesti.

Rychlá bolest je cítit uvnitř asi 0,1sekundy od působení, bolest je intenzivní, ale poté se rapidně snižuje (př: Jako byste se píchli jehlou)

Pomalá bolest je cítit uvnitř asi po 1 sekundě od působení, v následujících sekundách se pozvolna zvyšuje.(př. jako byste se praštili do tzv. „brňavky“). Tato bolest prostupuje tkáň nebo orgán.
 

Proč to tak bolí?

Receptory bolesti jsou umístěny v kůži a v dalších tkáních. Jsou zde všechna volná nervová zakončení. Pokud se udeří rameno na radiální nerv, receptory bolesti budou reagovat na tento podnět. V případě, že udeříme znovu na stejné místo, tak se receptory bolesti přizpůsobí velmi málo a někdy vůbec ne. Opakované údery do stejného místa zvyšují citlivost receptorů bolesti (tomu se říká hyperalgezie).

Tlakové body

Citlivých/tlakových/vitálních bodů má lidské tělo přes 700. Aktivně se v sebeobraně využívá zhruba 100 těchto tlakových/vitálních bodů. Tlakové/vitální body se z hlediska sebeobrany dělí do třech základních skupin: taktické, paralyzující a smrtelné. Body leží vesměs na tzv. meridiánech, což jsou energetické dráhy procházející celým našim tělěm. Meridiány náleží jednotlivým orgánům lidského těla a proto také nesou jejich jména (meridiál plich, ledvin, srdce, jater,...). Stále vás to zajímá a chtěli by jste se dozvědět více o těchto zajímavých skutečnostech? Tak si přijďte s námi zacvičit a poodhalit tajemství účinků tlakových/vitálních bodů a nasát trocha vědomostí prastarých čínských a japonských bojovníků.

Kyusho International® (KI)

Kyusho International® je mezinarodni organizace, která dala vzniku systému výuky a systému zkoušek svých žáků. Sídlo organizace je v USA a více se o této organizaci dozvíte na www.kyusho.com. Systém výuky je rozdělen na 9 žákovských úrovní a 10 instruktorských stupňů. Každá z těchto úrovní je zakončena zkouškou. Po úspěšném složení zkoušky získá adept mezinárodní certifikát o dosažené úrovni.  Většina členů Kyusho-Praha je také členem Kyusho International® KI®.

 

© 2013 Radek WOŽNIAK | Tvorba stránek a design Petr Peti